9.02.2019

Jak kupować gry?


Dokonało się. Licznik w mojej bibliotece Steam zaczął swój kolejny bieg, od teraz już w wartościach czterocyfrowych.
Mogłoby się wydawać, że mało kto do takich numerów dobija, ale nic bardziej mylnego, mój wynik w skali kraju plasuje się ok 350 miejsca a Hubert z pierwszej pozycji przebija mnie trzynastokrotnie*. W Europie największym kontem jest Tallone/Axtor, który posiada ponad 20 tysięcy zarejestrowanych gier a na świecie rządzi Kongzoola i ponad 22 tysiące. Patrząc na to, że zgodnie z różnymi źródłami cała platforma jest w posiadaniu ok. 30 tysięcy tytułów ich wyniki są prawdziwie imponujące, podczas gdy moja światowa pozycja to "tylko" top 13 000. No dobrze, ale skąd w takim razie wziąć na to pieniądze, przecież w Media Markt ceny gier to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych?!
Oczywiście zebranie takiej kolekcji to proces trwający miesiącami i latami, ale bez odpowiednich narzędzi prędzej wylądujesz na ulicy niż uzbierasz 1000 gier. Wszystko, co przedstawię poniżej to strony ogólnodostępne, ale dobrze mieć je w jednym miejscu. Pamiętaj - to, że Ty znasz i używasz nie oznacza, że każdy to robi, prawdopodobnie, gdybym miał szukać najlepszego źródła lakierów do paznokci i podkładów zmarnowałbym kilka godzin i nie znalazł nic czego wyjadacze codziennie używają.


* Wszystkie liczby ulegają dynamicznym zmianom, prawdopodobnie już w trakcie pisania były nieaktualne. Za źródło posłużyła strona steamladder.com.


Łowcy Gier


Kompletny niezbędnik dla polskiego kolekcjonera gier, portal w pełni poświęcony promocjom. Znajdziesz tutaj gry cyfrowe, wersje pudełkowe, sprzęt gamingowy, konsole. Warto zasubskrybować na facebooku, twitterze, grupie steam.. dosłownie wszędzie jeśli nie chcesz niczego przegapić. Szczególnie że niektóre promocje trwają kilka dni, godzin, a nawet minut. Zdarza się, że sklep wprowadzi produkt z błędem cenowym i tylko najszybsi korzystają ale dzięki ogromnej społeczności wszystkie takie smaczki trafiają do nas natychmiastowo. Oczywiście nie chcę oceniać pod względem moralnym czy korzystanie z czyjegoś błędu jest fair, ale kto nie chce nie korzysta.
Pomijając zwykłe newsy promocyjne strona pozwala śledzić historię cen, urządza giveawaye, a także posiada bazar którym zajmiemy się później. Jeśli miałbym ocenić to w dziesięciocyfrowej skali ocen dałbym dwadzieścia, odwiedzam codziennie.

GG.deals to osobny projekt ekipy Łowców z wieloma dodatkowymi opcjami, których podstawowy portal nie ma. Klik.

Bundle

Bundle(ang. pakiet) działają na zasadzie grupowej sprzedaży, ale w trochę innym rozumieniu niż groupony i im podobne. W największym uproszczeniu wydawca (lub kilku) i właściciel portalu tworzą paczkę od kilku do nawet kilkudziesięciu tytułów i sprzedają w jednej, często bardzo niskiej, cenie. W ten sposób gra, która prawdopodobnie i tak już nie osiąga pożądanych wyników sprzedażowych zyskuje kolejnych odbiorców. Niektóre promocje, jak np. te na Humble Bundle są objęte progami cenowymi(zapłać więcej by dostać więcej), ale zazwyczaj zaczynają się od jednego dolara. 4 złote za grę brzmi lepiej niż 40 czy 140, prawda? Niestety jest też mały haczyk - niektóre produkty nie są warte złamanego grosza, ale skoro dostajemy to dodatkowo do czegoś co chcieliśmy to ja nie narzekam. Nie zrozum mnie źle - nie kupuję wszystkiego jak leci, bo zwyczajnie szkoda mi  kasy, ale jeśli chociaż jedna pozycja mnie ciekawi to warto się zastanowić. Pomijając swoje pakiety na poniższych stronach znajdziesz również ogólne sklepy z innymi cyfrowymi ofertami.



Nie tylko gry, ale również komiksy, książki, programy, edytory muzyki, edytory grafiki, poradniki. HB wspiera różne inicjatywy charytatywne a przy zakupie sami możemy zadecydować ile trafia na platformę a ile na inne cele. Pomagamy a dodatkowo dostajemy gry? Dla mnie bomba!


Tutaj znajdziemy zbiór różnych bundli z innych stron wraz z licznikiem ile czasu zostało, warto odwiedzić przynajmniej raz w tygodniu.






Keyshopy



Sklepy z kluczami oferują cyfrowe gry w bardzo niskich cenach, zakupione tutaj klucze możemy aktywować na różnych platformach, nie tylko Steam ale również Origin, Uplay i innych. Warto przed zakupem sprawdzić czy kod który otrzymamy nie ma blokady regionalnej(np. RU tylko na Rosję) bo mimo bardzo dobrego supportu i systemu zwrotów w większości przypadków pieniądze uda nam się odzyskać, ale szkoda czasu i nerwów. Przypominam, że po drugiej stronie często jest inny użytkownik więc jeśli coś jest zbyt tanie to prawdopodobnie coś jest nie tak. Oczywiście możemy przy zakupie skorzystać np z G2A Shield która gwarantuje nam ochronę jeśli zakup z jakiegoś powodu będzie felerny ale osobiście bez tego nigdy nie miałem problemu ze zwrotem, a jako sprzedający mogę powiedzieć że na środki trzeba odczekać minimum tydzień tak by kupujący miał czas do zareklamowania kodu. Napisałem sprzedający, bo podobnie jak na allegro każdy z nas może nim zostać. G2A i Kinguin to polskie platformy, nie tylko zajmują się sprzedażą kluczy ale również wspierają E-Sport(w tym polskich zawodników!).




Tutaj zasady są bardzo proste. 1 Dzień = 1 gra. Sklep oferuje tylko i aż tyle, bo można złapać obniżki nawet do 90%. Dodatkowo mamy program lojalnosciowy coins, dzięki któremu możemy dostać darmowe gry a zgodnie z naszą cebulową naturą darmowe znaczy dobre. Nie musimy nic kupować, wystarczy utworzyć konto, raz dziennie kliknąć złotą monetę i zbierać punkty.


Bazar


Kto lepiej opisze swoje dziecko jeśli nie matka? A administracja Łowców opisuje je w ten sposób:
"Bazar służyć ma głównie do handlu tanimi kluczami (np. powtórkami z bundli). Celem Bazaru jest umożliwienie komunikacji między dwoma użytkownikami – kupującym i sprzedającym. Żaden z przedmiotów w Bazarze nie jest sprzedawany bezpośrednio przez administrację Lowcygier.pl. Korzystanie z Bazaru jest i pozostanie nieodpłatne – nie integrujemy systemów płatności, ochrony kupujących oraz nie pobieramy prowizji za korzystanie z platformy."


Posiadasz kod do gry którego nie chcesz i nigdy nie użyjesz? Zaproponuj wymianę, albo sprzedaj właśnie tutaj. Jako że bazar posiada swoją specyficzną formę zasoby w porównaniu z keyshopami są dość ograniczone, ale warto przeszukać bo szansa na trafienie sensownej oferty jest dość duża. Może i człowiek człowiekowi wilkiem, ale łowca łowcy łowcą i większość idzie poniżej wartości rynkowej.


Losowe klucze


Jeśli lubisz czasem spróbować swojego szczęścia i masz parę złotych możesz wziąć udział w loterii losowych kluczy. Taka opcja jest dostępna np. jako G2A Loot. Podobnie jak w przypadku lootboxów w grach otwieramy skrzynię i dostajemy losowy przedmiot - w tym wypadku klucz steam. Oczywiście pamiętaj, że każda forma hazardu zachęca złotymi napisami, wysokimi wygranymi a ostatecznie istnieje ogromne prawdopodobieństwo odejścia od maszyny z niczym. W tym wypadku zawsze coś dostaniemy, ale szansa że wpadnie kod wysokobudżetowej produkcji ostatnich miesięcy jest bliska zera. Jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy a ciekawi was potencjalny wynik otwarcia takiej skrzynki to G2A oferuje Free Test z wynikami które nie różnią się od tych "prawdziwych".

Allegro

W skrócie NIE POLECAM. Nasza rodzima platforma aukcyjna pełna jest aukcji z kontami steam z dostępem do interesującego nas tytułu. Tutaj niestety nie wygląda to tak kolorowo, bo po pierwsze nie kupujemy kodu do gry tylko osobne konto więc nasza biblioteka nie ulega zmianie +1. Po drugie Allegro nad tym jeszcze nie panuje, ale ta sprzedaż jest zwyczajnie wbrew zasadom Steam i to (nie)wasze konto szybko może zostać zbanowane, gdyż razem z Tobą dostęp do tego samego konta kupiło przynajmniej kilka innych osób.



Humble Monthly Bundle


https://www.humblebundle.com/monthly
Mimo że poruszałem bundle i samo HB wyżej to ten wariant zasługuje na osobny wątek. HMB to wyjątkowa oferta w której kupujemy paczkę, ale znamy tylko część jej zawartości a co więcej całość odbywa się na zasadzie subskrypcji. W pierwszy piątek miesiąca poznajemy tzw starter, którym może być jedna gra lub kilka. Przykładowo teraz(Luty 2019) znamy 3 gry: Warhammer: Vermintide 2 - Collector's Edition, EARTH DEFENSE FORCE 4.1 oraz Cultist Simulator. Reszta gier jest nieznana, więc sami musimy podjąć ryzyko czy się opłaci czy nie. Natomiast patrząc na cenę samego Warhammera na steam to jest warty tyle ile miesięczna subskrypcja HMB. W pierwszy piątek kolejnego miesiąca następuje rotacja - poznajemy pozostałą zawartość paczki oraz starter(-y) z kolejnej.
W zależności od tego jaki program subskrypcji wybierzemy(miesiąc/kwartał/pół roku/rok) cena to 11-12 dolarów. Subskrypcję możemy w każdym momencie zawiesić lub anulować, ale paczkę musimy kupić jako niewiadomą znając tylko startery bo po upływie czasu i odkryciu kart oferta przestaje być aktywna. Zawartość poprzednich miesięcy w każdym momencie możemy sprawdzić na stronie HMB.
Dodatkowo jako subskrybenci mamy rabat w Humble Shopie o wartości 10% a także dostęp do Trove. Trove to inicjatywa która z jednej strony daje nam dostęp do ściągnięcia  kilkudziesięciu dodatkowych tytułów a z drugiej wspiera tworzenie nowych gier.

Jeśli chcecie skorzystać z oferty zachęcam do rejestracji z mojego polecenia.

Origin Access




Ostatnia opcja, która niestety nie powiększy naszej biblioteki na stałe to abonament. Niestety Steam takiej nie posiada więc przenosimy się na inną platformę, ale w dużej części znajdziemy tu tytuły których i tak u GabeNa nie ma. Wydając 59.90zł miesięcznie lub 419.90zł rocznie zyskujemy dostęp do ogromnej biblioteki, w tym takie pozycje jak Battlefieldm The Sims, Batman i wiele innych. Dodatkowo posiadacze subskrypcji mają dostęp do gier przed oficjalną premierą oraz otrzymują zniżkę na zakupy w sklepie Origin. Niestety w chwili w której wygasa nasz abonament tracimy dostęp do gier których na stałe nie posiadamy na naszym koncie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz